Czym charakteryzuje się osobowość borderline

kobieta borderline

Psychologia jest bardzo ciekawą dziedziną nauki. Ludzka osobowość kryje w sobie wiele tajemnic. Część z nich nigdy nie zostanie poznana. Zagłębianie i poznawanie natury ludzkiej zajmuje uczonych już od wielu wieków. Jednak nadal wiemy stosunkowo mało o mechanizmach jakie kierują umysłem. Standardowe przypadki nie są ogromnym wyzwaniem. Ludzie bez zaburzeń działają mniej więcej według stałego schematu. Ich postępowanie można przewidzieć. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości można w dość łatwy sposób naprawić istniejący w umyśle problem.

Osobowość bordelrine to często występujące zaburzenie psychiczne

Jednak sprawa komplikuje się, kiedy człowiek odchodzi zbyt daleko od znanych schematów. Często jest to niezależne od jego woli. Wpływ na to mogą mieć traumatyczne przeżycia lub dzieciństwo. Umysł stara się chronić przed tragediami i doświadczaną krzywdą. Jednak przez to szkodzi sobie jeszcze bardziej. Popada wtedy w chorobę psychiczną. Dość częstym przypadkiem jest osobowość borderline. Zachorowalność na nią jest częstsza u młodych kobiet niż u mężczyzn. Powód takiej prawidłowości nie jest jednak znany i wciąż próbuje to zostać odkryte przez psychologów. W przypadku kiedy wyczuwamy, że osoba ma skłonności do wykazywania cech osoby borderline warto zachęcić ją do odwiedzenia dobrego psychologa. Jednym z lepszych jest psycholog z Wrocławia Grzegorz Kurowski.

Cechy charakterystyczne osobowości borderline

Na początku odpowiedzmy sobie czym charakteryzuje się osobowość borderline. Osoba chora ma problem z własną tożsamością. Może przez to opisywać siebie w dość sprzeczny sposób. Jej słowa zwykle nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Chory jest zagubiony i przerażony własnym ja. Często jego zachowania są bardzo skrajne i niezrozumiałe dla otoczenia. Bardzo częste jest tworzenie dwóch odrębnych osobowości. Jedna jest kategoryzowana przez chorego jako zła, a druga jako dobra. Może przechodzić pomiędzy nimi bardzo dynamicznie. W sposób dla siebie niezauważalny, ale bardzo odczuwalny dla otoczenia.

Duży problem jest również z lękiem. Chory nie radzi sobie z sytuacjami stresowymi. W skrajnych przypadkach lęk towarzyszy mu praktycznie bez przerwy. Jego zachowania są bardzo impulsywne. Może mieć również ogromny problem z agresją. Często skarży się na depresję, która przejawia się skłonnościami autodestrukcyjnymi. Istnieje w nim również ogromny lęk przed odrzuceniem. Chory boi się zostać wykluczony ze społeczeństwa. Jego samoocena jest bardzo niska. Nie potrafi spojrzeć na siebie obiektywnie. Jest on bardzo niestabilny emocjonalnie. Zdarza się, że z pozoru błaha sytuacja jest dla niego zapalnikiem do popełnienia strasznej zbrodni. Choroba ta wymaga leczenia psychologicznego, czasami również hospitalizacji. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy psychologa – jest to nawet konieczne, aby obronić chorego przed samym sobą. Można dzięki temu zapobiec również wielu tragediom i krzywdom, jakie mogą zostać wyrządzone otoczeniu. Wizyty u psychiatry nie należy odkładać na później. Zaburzenia psychiczne są bardzo poważną chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *