Prywatne biuro czy coworking?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to często nie lada wyzwanie, które niejednokrotnie wiąże się ze sporymi wydatkami. Jednym z nich jest miejsce do pracy. Cześć freelancerów wybiera po prostu pracę we własnym mieszkaniu, jednak z różnych względów bywa to czasem niemożliwe. Młodzi przedsiębiorcy stają wówczas przed dylematem: lepsze będzie prywatne biuro czy coworking? Z reguły prywatne biura to większa cena za wynajęcia, szczególnie jeśli zlokalizowane jest ono w prestiżowej lokalizacji np. w Warszawie na Mokotowie: http://www.biura-mokotow.com/properties/platinium-business-park-v/

Co to jest biuro coworkingowe?

Na początek należy wyjaśnić, co to jest biuro coworkingowe, ponieważ wciąż wielu ludzi nie ma pojęcia o takiej formie wynajmu lokalu. Otóż jest to nic innego, jak miejsce udostępniane do pracy kilkunastu lub kilkudziesięciu freelancerom. Na pytanie, czy korzystniejszym rozwiązaniem będzie prywatne biuro czy coworking, nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości każdej osoby. Jednak nie da się ukryć, że zalet coworkingu jest naprawdę sporo. Przede wszystkim z miejsca takiego korzysta wiele osób, przez co znacznie zmniejsza się nakład finansowy – koszty wynajmu biura coworkingowego są dzięki temu o wiele niższe. Co ważne, samemu można ustalić, czy potrzebuje się większego pomieszczenia czy może tylko kawałka podłogi z biurkiem. Jest to więc niezwykle elastyczna opcja, dająca dużą swobodę i ogromne możliwości wyboru.

Wnętrze lokalu biurowego

Druga kwestia to wnętrza lokalu, oferowanego przez firmy zajmujące się wynajmem biur coworkingowych. Z reguły pomieszczenia takie są wygodne, funkcjonalne, zaprojektowane w ciekawy sposób i wyposażone w potrzebny sprzęt, meble i zaplecze kuchenno-sanitarne. Nie trzeba martwić się o nic – wystarczy wynająć, przyjść na gotowe i pracować. Z kolei prywatne biuro to zwykle po prostu pusty lokal, który trzeba dopiero samodzielnie urządzać, kupować do niego krzesła, biurka, stoły, szafy, urządzenia RTV/AGD, a ponadto organizować dostawcę prądu czy internetu. Wszystko to generuje oczywiście kolejne koszty. Do tego samemu trzeba dbać o wiele rzeczy, np. o naprawę czy wymianę wyposażenia lub opłacanie w terminie wszystkich rachunków, jak czynsz czy energia elektryczna.

Biuro to nie tylko przestrzeń – to też ludzie

Kolejną kwestią jest kontakt z innymi ludźmi. Wiele osób ceni sobie tę możliwość, której nie daje ani praca w domu ani samodzielne wynajmowanie biura. Coworking oznacza „pracować razem”, jednak zwykle każdy działa indywidualnie, zajmuje się czymś innym i skupiony jest na swoich zadaniach. Mimo to wciąż ma się codzienny, stały kontakt z różnymi osobami, na dodatek nie tylko z własnej branży. Może to być niezwykle rozwijające, inspirujące i pozwalające na nawiązanie ciekawej współpracy, dając jednocześnie poczucie regularnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Dużym plusem coworkingu jest również to, że biura takie znajdują się często w atrakcyjnych, a czasem wręcz kultowych częściach miasta. Można więc dzięki temu zyskać nieco na prestiżu wśród klientów czy kontrahentów, zapraszanych np. na rozmowę biznesową. Jest to zdecydowanie ciekawsze i wzbudzające nieco większy szacunek rozwiązanie niż rozmowa w salonie w prywatnym mieszkaniu na peryferiach lub pod miastem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *